18 may - Xalqaro muzeylar kuni

2006 yilda Marg'ilon shahrining 2000 yilligi nishonlandi. Farg'ona shahar hokimligining qarori bilan Marg'ilonda yangi Uvaysiy uy-muzeyi ochildi. Muzey Farg'ona viloyati tarixi va madaniyati davlat muzeyining bo'limi sifatida ishlaydi.

iyun

18 may - Xalqaro muzeylar kuni

iyn 02 2020

Shoiraning hayoti va ijodiga bag'ishlangan adabiy ekspozitsiya Uvaysining umrining so'nggi yillarini o'tkazgan hovlida qurilgan bir qavatli uyning zalida joylashgan.

Hovliga kirish paytida tashrif buyuruvchilar o'tmish voqealarining guvohi bo'lgan 200 yillik tut daraxtini ko'rishlari mumkin.

Muzeyda buyuk shoiraning ijodiy merosi saqlanadi. To'plam arxiv materiallari, fotosuratlar, kitoblar, jurnallar, gazeta parchalari, turli tillardagi nashrlardan iborat.

Shuningdek, shoiraning hayoti va ijodi to'g'risidagi adabiyotlar, sharq adabiyoti klassiklari: Fuzuli, Bedil, Hofiz asarlarining qo'lyozmalari namoyish etildi.

Shuningdek, muzeyda XIX asrdagi yashash xonasining ichki qismi yaratilgan. Muzey kolleksiyasida shoiraning uy-ro'zg'or buyumlari mavjud. XX asr oxiridagi milliy kiyimlar ko'rgazmada

Fondda olimlar, filologlar, tarixchilarni qiziqtirgan 500 dan ortiq eksponatlar mavjud.

Bugungi kunda muzeyda "Uvaysiy izdoshlari" to'garagi faoliyat ko'rsatmoqda. Mana, bir necha yildirki, to'garak yangi boshlovchi qizlarni - shoir ayollarni birlashtirmoqda.

Shoiraning o'zi haqida ham gapirish o'rinli bo'ladi.

Uvaysiy, 19-asrning Qo'qon adabiy muhitining yirik vakili, 18-asrning 80-yillarida Marg'ilonda tug'ilgan va u erda bolaligini va o'spirinligini o'tkazgan. Shu shaharda u uylangan. Jahan Aatin Uvaysi iqtidorli shoira edi. U o'z asarlarini o'zbek tilida Uvaysiy va Vaysiy taxalluslari bilan yozgan. Shoir ayol qo'lida yozilgan to'rtta divanni qoldirdi. Shoir ayol Peruga tegishli bo'lib, taxminan 10 ming satr she'riyatga ega. Uvaysining ijodida kuchli lirik yo'nalish mavjud. Klassik she'riyatning deyarli barcha adabiy janrlarini uning divanlarida topish mumkin: g'azal, muhammas, musaddaz, mesnev, rubays, chiston. Shoiraning Navoiy, Fuzuliy va boshqa o'tmish shoirlari g'azallarida ko'plab muhammatlari bor.

Uvaisi, mumtoz she'riyatning eng yaxshi an'analarini davom ettirib rivojlantirmoqda, hayot, shaxsiy erkinlik va inson ongini ulug'laydi.

Uvaisi - bu sevgi qo'shiqchisi. G'azallarda Uvaisi sevgilining orzulari, umidlari va tajribalarini ifodalaydi. Shoir ayol sevgi ehtirosining haqiqiy rasmini yaratadi, inson qalbining o'zgaruvchan holatini chizadi. Bir so'z bilan aytganda, u "jon tomonidan yaralanganlar" ning baxtsiz taqdiri haqida gapiradi, sevikli eriga, dunyoga, odamga bo'lgan munosabatini bildiradi, xayollar va yomonliklar bilan kurashadi. Uvaysining so'zlari azob-uqubatlarni va qayg'ularni etkazishga qodir.

G'azal va muhammalardan tashqari topishmoqlar ham qiziqarli - chisanlar:

"Qanaqa gumbaz? Unda eshik yo'q, yuqori ochilish yo'q, lekin bir nechta xonada qizil qizlar bor. Gumbazni yorib o'tib, ular bilan yaxshiroq tanishishni istaganimda, yuzlari pardalar bilan qoplangan va har bir yurak qonga to'lgan edi ".

Tadqiqotchilar odamlar orasida keng tarqalgan ushbu Chistan haqida juda ko'p fikrlarni bildirishdi.

Uvaysiyning lirik merosi o'zbek adabiyoti tarixidagi muhim hodisadir. Shoiraning she'rlari sevgi, ajralish, ishonch, muhabbat, adolat, haqiqat va baxt saodatidagi qalblar azoblari.

Uvaysiy - XVIII asr oxiri - XIX asrning iste'dodli shoiri

asr, buyuk ustozlar, o'zbek adabiyoti an'analarini yaratuvchilar orasida. Uning she'riyati zamondoshlari va shoirlariga keyingi avlodlarda g'oyaviy va badiiy ta'sir ko'rsatdi. Nadira, Maxzuna, Anbar-atin va boshqalarning asarlarida bu yoki boshqa darajada uning ishining samarali ta'siri seziladi.

Jahan Atinning taqdiri asosan o'sha paytdagi ayollar taqdirini takrorlaydi. Biroq, uning jasorati unga jasorat bilan she'riyatga ayollik motivlarini kiritishga yordam berdi. U odamga qanday hamdard bo'lishni bilardi - sevuvchi, jabrlangan, kurashgan. U o'z iste'dodi va mahoratini jonli, mehribon inson ruhini tasvirlashga bag'ishladi, lirik asarlarning beqiyos g'oyaviy va badiiy namunalarini yaratdi. O'zining she'rlari bilan, ruhiy olov bilan, u avlodlarining minnatdor xotirasiga loyiq edi.